Analiza składu ciała
Kto nie może wykonać analizy składu ciała?
- Osoby posiadające rozrusznik serca lub inne urządzenia elektryczne w jamie brzusznej
- Osoby, które chorują na epilepsję
- Kobiety w ciąży
Procedura wykonania analizy składu ciała
1. Pomiar jest wykonywany poprzez ustawienie się gołymi stopami na analizatorze. Skarpetki, rajstopy lub pończochy uniemożliwiają otrzymanie prawidłowego wyniku, ze względu na utrudniony przepływ prądu.
2. Przed badaniem Pacjent proszony jest o zdjęcie wszelkich metalowych i elektronicznych części ubioru, m.in. kolczyków, łańcuszków, zegarka.
3. Analizę najlepiej wykonać:
- Przed wysiłkiem fizycznym;
- W temperaturze pokojowej;
- Przed kąpielą lub prysznicem;
- Na czczo lub ok. 2 godziny po spożyciu posiłku;
- Po skorzystaniu z toalety;
- Najlepiej w godzinach porannych lub o stałych porach;
- Bez poruszania się i rozmowy podczas dokonywania pomiaru.
4. Badanie nie jest zalecane kobietom podczas menstruacji, gdyż występujące wówczas zmiany hormonalne w organizmie wpływają na masę i skład ciała kobiety. Jednak nie jest to czynnik, który uniemożliwia przeprowadzenie badania.
5. Jeśli Pacjent decyduje się na powtórzenie analizy składu ciała w celu zaobserwowania postępu, zaleca się wykonanie badania o podobnej godzinie.
Czym jest pomiar bioimpedancji elektrycznej BIA?
Badanie BIA pozwala na szybką, prostą, nieinwazyjną i bezbolesną analizę składu ciała Pacjentom, poprzez wykorzystanie oporu elektrycznego tkanek. W badaniu wykorzystywany jest przepływa prądu o niskim natężeniu.
Badanie analizy składu ciała metodą BIA pozwala na uzyskanie wielu cennych informacji, które są wykorzystywane w pracy Dietetyka. Analizę można powtarzać, dzięki czemu Pacjenta ma pogląd zmian, które zachodzą w jego organizmie.
Poniżej przedstawiam wydruk analizy składu ciała, który otrzymuje Pacjent podczas wizyty w moim gabinecie.